امروز: جمعه 29 شهریور 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

دانلود تحقیق راهكارهای تقویت اتحاد ملی و انسجام اسلامی در جامعه

دانلود تحقیق راهكارهای تقویت اتحاد ملی و انسجام اسلامی در جامعه دسته: علوم سیاسی
بازدید: 19 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 25 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 29

اتحاد ملی یك مسأله داخلی است و انسجام اسلامی یم مسأله خارجی و هر كدام نیازمند راهكارهای متفاوت ( و حتی گاهی متناقض ) می باشند

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

مقدمه :

اتحاد ملی یك مسأله داخلی است و انسجام اسلامی یم مسأله خارجی و هر كدام نیازمند راهكارهای متفاوت ( و حتی گاه متناقض ) می باشند . چرا كه یك راهكار ممكن است . منجر به انسجام اسلامی بالا ، اما اتحاد ملی پایین و بالعكس راهكار دیگری ممكن است منجر به اتحاد ملی بالا ولی انسجام اسلامی پایین شود . در این نوشتار سعی بر ارائه راهكارهایی است كه همزمان منجر به اتحاد ملی و انسجام اسلامی بالایی گردند و از ارائه راهكارهایی با نتایج متضاد یا متناقص و گیج كننده پرهیز شده است . پیش از ارائه هرگونه راهكار بایستی عواملی كه منجر به اتحاد ملی و انسجام اسلامی در كودكان و نوجوانان می شوند را شناسایی نماییم و پس از آن با برنامه ریزی های دقیق زمینه های لازم را برای تقویت شكل گیری نگرش مثبت نسبت به اتحاد ملی و انسجام اسلامی و همچنین كسب دانش لازم و ایجاد رفتارهای مناسب فردی و گروهی فراهم كرد . مبانی نظری تحقیق ،‌مطالعات رشد كودك و نوجوان و مصاحبه های صورت گرفته توسط محقق با تعدادی از دانشجویان عوامل مهم و تاثیرگذار بر كودكان و نوجوانان را به شرح مدل ذیل استخراج نمود .

والدین و برادران و خواهران نقش بسزایی در رشد همه جانبه فرد و از جمله ایجاد زمینه های لازم برای شكل گیری نگرش مثبت نسبت به اتحاد ملی و انسجام اسلامی دارند . لذا یكی از راهكارهای مناسب به منظور ایجاد بستر لازم برای تقویت اتحاد ملی و انسجام اسلامی و ارائه آن در همان دوران اولیه رشد به كودكان و نوجوانان ،‌بستر سازی این مطلب در خانواده است . به این منظور می توان از نهادهای مختلف ( از جمله آموزش و پرورش ،‌بسیج ،پلیس و...) به منظور ارائه آموزشهای لازم به خانواده جهت چگونكی بستر سازی این امر در خانواده كمك گرفت و

مدرسه ( معلمان ،‌محتوای آموزشی )‌

یكی دیگر از عوامل مهم و اثر گذار بر رشد كودكان و نوجوانان مدرسه است . مدرسه به طرق گوناگون رشد همه جانبه كودكان و نوجوانان و همچنین نوع و میزان دانش و نگرش آنها را نسبت به موضوعات مختلف از جمله تاریخ مشترك ،‌سرزمین مشترك ، و ..... اتحاد ملی و انسجام اسلامی تحت تأثیر قرار می دهد . لذا به این منظور بایستی كتب تحصیلی مورد بازنگری دقیق قرار گرفته و مفاهیم مربوط به اتحاد ملی و انسجام اسلامی ( ادبیات و تاریخ مشترك، رسالت مشترك ،‌دین مشتر ، فرهنگ و هنر ، و .... ) به نحو دقیق و كارشناسانه در محتوای كتب تحصیلی ، داستانها و حكایتها ،‌ضرب المثل ها و ... وارد گردد . از این طریق معلمان كه انتقال دهندگان كلیدی محتوای كتب رسمی هستند آنها را به دانش آموزان انتقال داده و موجب درك عمیق و نگرش مثبت نسبت به اتحاد ملی و انسجام اسلامی در خود دانش آموزان ( و در نهایت در كل اجتماع ) می شوند . به این صورت دانش آموزان به تدریج با این مفاهیم آشنا شده و آنها را درونی می كنند و در سرانجام آنها نیز به عنوان افرادی كه در آینده این دانش و نگرش مثبت را به سایر افراد اجتماع انتقال خواهند داد و در خواهند آمد .

همسالان

همسالان تاثیر بسیار زیادی بر رشد كودك و نوجوان دارند . لذا تدارك برنامه های مناسب گروهی ، بازدید گروهی از موزه ها ، آثار و اماكن تاریخ ملی ( ارك بم ، تخت جمشید ، سی و سه پل ، عالی قاپو ،‌هشت بهشت ، دیوان مدائن و غیره ) و مذهبی ( حرم مطهر پیامبر اكرم(ص)‌و ائمه (ع)‌) موجود در ایران و جهان اسلام تاثیر مناسبی بر شكل گیری و تقویت اتحاد ملی و انسجام اسلامی دارد .

رسانه ها و مطبوعات

رسانه ها و مطبوعات به دلیل داشتن مخاطبان و سیع از همه اقشار جامعه تاثیر بسیار زیادی بر رفتار های افراد جامعه و به خصوص كودكان و نوجوانان دارند . بنابراین آنان می توانند با تدارك برنامه های مناسب برای كودكان و نوجوانان به شكل گیری و تقویت اتحاد ملی و انسجام اسلامی و كمك های فراوانی بنمایند . علاوه بر آن هزینه بسیاری از برنامه هایی كه از طریق رسانه ها پخش می شود و همچنین زمان و نیروی انسانی ه صرف این برنامه ها می شود  به مراتب نسبت به سایر روش ها كم تر است . از طریق رسانه ها می توان آثار و  اماكن تاریخی ملی و مذهبی موجود در ایران و جهان اسلام را به تصویر كشید . می توان برنامه های مناسب در خصوص شخصیت های معتبر این سرزمین از جمله ابن سینا ، فارابین ، ملاصدرا ، خیام ، سعدی ،‌حافظ و غیره تدارك دید و به این طریق اتحاد ملی را تقویت نمود .این رسانه ها همچنین می توانند شخصیت های معتبرجهان اسلام را دعوت نمایندتاعلاوه برمعرفی آنها به جامعه از نظرات آنها جهت پیشبرد اندیشه اتحاد ملی و انسجام اسلامی بهره گرفت .

دین و مذهب

دین به عنوان یك عنصر بسیار مهم می تواند نقش بسیار حیاطی در تقویت انسجام اسلامی بازی نماید . در این خصوص دین اسلام و پیامبر اكرم (ص) بایستی كانون توجه كتب ، رساله ها ، مجلات ، مقاله ها ، فیلم های تلویزیونی و غیره را قرار گرفت و تمام نهادها و ارگانها بر اهمیت شخصیت والای پیامبر  اكرم (ص) به عنوان عنصر وحدت جامعه اسلامی تاكید بیش از حد نمایند . نكته مهمی كه در این خصوص شایان توجه است و به نظر می رسد در حال حاضر در جامعه كمتر به آن پرداخته می شود .

این است كه تاكید بسیار زیادی بر ائمه (ع)‌صورت می گیرد . در حالیكه شاید به این اندازه در خصوصیات بالای پیامبر اكرم (ص)‌تاكید نمی شود به عبارت دیگر برنامه ها باید به گونه ای باشد كه شخصیت ائمه (ع)‌ در سایه شخصیت پیامبر اعظم معرفی گردند و شخصیت رسول اكرم تحت الشعاع قرار نگیرد ، زیرا نشان دادن ضعف در این خصوص یقیناً به تضعیف انسجام اسلامی و در نهایت تضعیف ملی منجر خواهدشد . بنابراین ضروری است كه مشتركات جهان اسلام استخراج و در برنامه های كانون مورد توجه قرار گیرند .

فایل ورد 29 ص

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

برچسب ها : راهكارهای تقویت اتحاد ملی جامعه , انسجام اسلامی جامعه

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر